Prawo to dziedzina bardzo rozbudowana i rozległa, a obcowanie z nim jest niezwykle trudną czynnością bez przyswojenia odpowiedniej wiedzy specjalistycznej. Samodzielna walka z wymiarem sprawiedliwości jest niemal niemożliwa, ze względu na liczne kruczki w zapisach kodeksu, wyjątki czy tzw. sprawy precedensowe. Obywatelowi mogą pomóc profesjonalne usługi radcy prawnego. Sprawdźmy, czym cechuje się ta profesja.

Status radcy prawnego?
Zawód radcy prawnego bardzo często bywa mylona np. z profesją adwokata. Większość ludzi nie jest też świadoma tego, kim tak naprawdę jest radca prawny i jakie świadczy usługi oraz jakie posiada kompetencje. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, granica między profesją radcy prawnego, a pokrewnych zawodów prawniczych jest dosyć cienka. Po drugie, status tej profesji ciągle się zmieniał, zwiększał swoje uprawnienia oraz możliwe pole działania. Niegdyś, usługi radcy prawnego ograniczone były przede wszystkim ze względu na rodzaj klientów, jakich mógł obsługiwać. Był to zawód, który mógł świadczyć pomoc prawną jedynie podmiotom gospodarczym, pozbawiając możliwości obsługi tzw. klienta prywatnego, czyli obywatela będącego osobą fizyczną, nieprowadzącą własnej działalności gospodarczej. Obecnie, regulacja ta przestała obowiązywać. Wiele zmian nastąpiło wraz z nowelizacją ustawy w roku 2013. Wtedy to, status radcy prawnego znacznie się zmienił, a jego kompetencje zostały rozszerzone. Usługi radcy prawnego zaczęły dotyczyć również osoby fizyczne, a jego kompetencje dotyczą spraw karnych i karnoskarbowych. Obecnie, może on prowadzić również sprawy rodzinne, a także bronić każdego obywatela w przypadku spraw dotyczących wykroczeń.

Usługi radcy prawnego – kompetencje profesji
Dzisiejsze kompetencje radcy prawnego są bardzo szeroki i dotyczą niemal wszystkich dziedzin prawa, co zbliża tę profesję do zawodu adwokata. Żeby zostać radcą prawnym należy po ukończeniu studiów prawniczych odbyć trzyletnią aplikację i zakończyć ten etap zdanym egzaminem zawodowym, który przyznaje kompetencje zawodowe. Najbardziej powszechnymi dziedzinami, w których sprawdzają się radcy prawni i do spraw, których najczęściej są wynajmowani należą prawo gospodarcze i handlowe. Radca prawny bardzo często zatrudniany jest przez przedsiębiorstwa do reprezentowania ich w tych właśnie dziedzinach. To wszelkiego rodzaju uzyskiwanie zgód, zawieranie umów oraz ich przygotowywanie i sprawdzanie poprawności, odszkodowania majątkowe, przekształcanie spółek, negocjowanie z dłużnikami czy prowadzenie bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem korporacji. Radca prawny bardzo często zajmuje się także sprawami rodzinnymi, dotyczącymi np. spadku czy ustanowieniem alimentów. Ważne jest, że radca prawny posiada kompetencje do całkowitego reprezentowania swojego klienta przed wszelkimi organami sądowymi, skarbowymi lub administracyjnymi. Osoba, która korzysta z usług radcy prawnego, nie musi samodzielnie wstawiać się na rozprawy i wezwania. W jej imieniu występuje radca prawny. Niezbędne jest jedynie wystawienie przez klienta stosownego pełnomocnictwa.

Dziękujemy portalowi kancelariamarczak.pl za współpracę merytoryczną.

Poprzedni artykułBiżuteria z koralików bardzo modna
Następny artykułUnieważnienie kredytu we frankach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj