Tworzenie własnej firmy wykłada sporych nakładów sił i środków. Weźmy na przykład taką sytuację – jest absolwent studiów, który chce założyć własną firmę. Interesuje go jakaś branża. Ale nie ma środków finansowych. A i wsparcie merytoryczne by mu się przydało. Ale na szczęście jest pomoc. A są nią inkubatory przedsiębiorczości.

A czymże są te inkubatory przedsiębiorczości? W Ameryce znane są one od lat siedemdziesiątych. W Polsce jest to na razie nowość. Nie jest to forma zbyt rozpowszechniona. Ich rola to wspieranie młodych, nowo powstałych przedsiębiorstw. Inkubatory przedsiębiorczości oferują im między innymi doradztwo prawne, wynajmowanie powierzchni, obsługa administracyjna, organizacja szkoleń oraz pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych. Środki te są przecież niezbędne do rozwoju firmy.

A kto może się ubiegać o wsparcie z inkubatora przedsiębiorczości? Każda firma, która spełni określone kryteria. Mogą one dotyczyć różnych aspektów. A jednym z nich może być okres prowadzonej działalności. Warto tutaj wspomnieć o tym, że preferowane są firmy zajmujące się nowoczesnymi technologiami. Choć na ogół o wsparcie może ubiegać się firma prowadząca działalność w każdej branży.

Inkubatory przedsiębiorczości to ciekawe instytucje. W Polsce, niestety, na razie mało znane. A szkoda. Dają one szanse na rozwój biznesu. Młode firmy, tworzone przez młodych ludzi otrzymują pomieszczenia, wsparcie finansowe, prawne oraz merytoryczne potrzebne do rozwoju. Są szansą dla młodych ludzi na realizację własnych pasji. I dzielenia się wiedzą z resztą społeczeństwa.

Niepokojącym może być fakt, że w Polsce inkubator przedsiębiorczości to rzecz nowa, mało znana. One powinny być w każdym większym mieście. A może w szczególności w mniejszych. A jak jest – wszyscy wiemy. Pomimo tego, że od jakiegoś czasu mamy gospodarkę wolnorynkową, prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest wyzwaniem. I to nie lada wyzwaniem. A wielu młodych, przedsiębiorczych, kreatywnych ludzi nie rzadko się waha. Tutaj rozwiązaniem mógłby być inkubator przedsiębiorczości. A jednak.

Istnieją również akademickie inkubatory przedsiębiorczości. Są one adresowane do studentów i absolwentów. One mają właśnie być platformą umożliwiającą transfer wiedzy na sferę biznesu. Na wprowadzenie teorii w praktykę. Są one tworzone przez uczelnie wyższe. Działają one zgodnie z ustawą Prawo o Szkolnictwie Wyższym. Udzielają one wsparcia w postaci prawnej, lokalowej, szkoleniowej, itp.

Pozostaje nam życzyć sobie, aby w przyszłości powstawało więcej firm, instytucji i przeróżnych centrów wspierających mniejszą przedsiębiorczość. Większą zresztą też. Ale warto tutaj wspomnieć o nowych firmach. W końcu wszystko ma swój początek. I w pierwszej kolejności należy się skupić na stworzeniu dogodnych warunków, dla rozwoju nowych firm. To są ziarna, z których mogą wyrosnąć wielkie drzewa. Ale żeby one wyrosły muszą mieć ku temu zapewnione odpowiednie warunki. Zwłaszcza, że mogą one przenieść korzyść całemu społeczeństwu, a nie tylko jednostkom.

Poprzedni artykułWłasna działalność – plusy i minusy
Następny artykułCoś z niczego