W licznych badaniach przeprowadzanych wśród początkujących przedsiębiorców i osób zajmujących się biznesem amatorsko, szczególną uwagę poświęca się problemom z prowadzeniem samodzielnej księgowości. Proces kreatywny i organizacyjny przeważnie odbywa się w głowie właściciela i przedsiębiorcy, ale w zderzeniu z konkretnymi rozliczeniami rachunkowymi albo rozliczeniami podatkowymi i kontaktami z urzędnikami, wskazana jest pomoc specjalisty. Dlatego koszty obsługi prawniczej dla firm są bardzo wysokie i potrzeba bardzo dużych dochodów, aby pozwolić sobie na pomoc profesjonalnej kancelarii na zasadzie wyłączności przez cały tydzień w zależności od potrzeb firmy, albo by stworzyć własny wydział prawny. Zanim jednak młodzi przedsiębiorcy dojdą do takiego poziomu organizacyjnego, potrzebują wsparcia w pierwszych etapach prowadzenia firmy. Szczególnie ważne poza wsparciem finansowym jest w tej sytuacji koordynacja czy wsparcie ze strony mentora.
Ciekawym sposobem na rozwinięcie swojej działalności już we wczesnej fazie, lub przygotowanie idealnego biznesplanu i przemyślenie wszystkich etapów pod okiem doświadczonych trenerów, są inkubatory przedsiębiorczości. To miejsca organizowane przeważnie w bliskim sąsiedztwie ośrodków naukowych, w których nie brakuje młodych i kreatywnych osób gotowych do założenia własnej działalności. Na warsztatach mają tam styczność z doświadczonymi ekonomistami, ale też praktykami i ludźmi prowadzącymi własny biznes. Przez długie miesiące mogą przygotowywać swój biznesplan nie tylko od strony formalnej, prawnej czy finansowej, ale także zdobywać wiedzę z zakresu prezentowania swojej wizji czy rozmów z potencjalnymi inwestorami. Mogą także spotkać się w określonych warunkach z lokalnymi biznesmenami i potencjalnymi partnerami a w idealnych warunkach otworzą swoją firmę. Na szczęście istnieje wiele programów wspierających finansowo młodych ludzi pragnących uruchomić własną firmę. Powszechne są bezzwrotne kredyty na start, których nie trzeba zwracać pod warunkiem utrzymania działalności gospodarczej na rynku przez rok.
Mają nawet pieniądze i ciekawy pomysł na interes, wciąż potrzebne jest wsparcie – najczęściej w rachunkowości czy rozliczeniach podatkowych. W dużych i małych miastach stosunkowo łatwo pozyskać można doświadczonego księgowego, który prowadzi archiwa i obsługuje dziesiątki przedsiębiorców. Zainwestowanie stosunkowo niedużych pieniędzy w pierwszym roku prowadzenia firmy jest bez wątpienia mądrym pomysłem, ale nie jest niezbędny. Osoby z minimalnymi umiejętnościami samodzielnego zdobywania wiedzy bez wątpienia byłyby w stanie, także z pomocą nowoczesnych narzędzi elektronicznej administracji publicznej, nauczyć się poprawnego rozliczania własnej działalności gospodarczej. Jeśli już od początku prowadzący firmę właściciel będzie miał nad wszystkim kontrolę i zdobędzie bezpośrednią wiedzę z zakresu organizacji finansowania takiej działalności – później może mu to tylko pomóc w lepszym prowadzeniu firmy. Nawet jeśli w przyszłości będzie miał własny dział księgowy – lepiej zrozumie jego analizy i raporty.

Poprzedni artykułZwiązki między zakładaniem firmy, badaniem rynku i marketingiem
Następny artykułWprowadzanie innowacji do firmy