Zakładanie biznesu w sieci to idealny pomysł w dzisiejszych czasach. Wiele firm rozpoznawalnych dzisiaj globalnie jak Google, Facebook, Yahoo czy Skype, rozpoczynało jako pomysły stricte internetowe i to właśnie za sprawą Internautów, którzy masowo pobierali daną aplikację lub wchodzili pod wskazany adres, udało się tym markom wejść na poziom międzynarodowych korporacji. Nie każdy pomysł przerodzi się w podobny sukces i bez wątpienia inwestorskie wsparcie oraz umiejętność wyprzedzania trendów nie jest tak powszechna. Niemniej za sprawą mobilnych systemów, które są dzisiaj tak popularne i jednocześnie łatwo napisać na nie aplikacje, coraz więcej jest programów ściąganych namiętnie przez ludzi na całym świecie, napisanych przez kompletnych amatorów. Dzięki temu, że mogą oni zarabiać na wyświetlanych w ich programie reklamach lub bezpośrednio na pobieraniu pieniędzy już przy ściąganiu ich programu – mogą zarabiać nie osiągając jeszcze pełnoletniości. Z tego względu dzisiaj coraz częściej to młodzi ludzie świadomie wybierają kierunki programistyczne, inżynieryjne lub informatyczne po to, aby odnieść sukces w tej branży.
Zarabiać w sieci można na wiele sposobów, a niektóre z nich nie zostały jeszcze odkryte. Bardzo dużo w świecie marketingu zmieniło się od chwili wymyślenia i rozpowszechnienia portali społecznościowych. Dały one możliwość wprowadzenia marketingu szeptanego, a więc promowania marki, usługi lub idei albo trendu za pomocą sieci słownych poleceń od uczestników sieci społecznościowych. Jest to o tyle skuteczne, że dzisiaj przy setkach znajomości i polubień lub rekomendacji, wśród komentarzy od prawdziwych przyjaciół i znajomych pojawiają się także sprytnie ukryte przekazy typowo marketingowe. Niewątpliwie jest to bardzo skuteczne narzędzie, które może jednak zostać obrócone przeciwko samej firmie. Jeśli źle będzie postępowała w kontaktach z masami odbiorców w Internecie, będzie musiała liczyć się nawet z bojkotem swoich produktów w sklepach. Sieć to potężne narzędzie reklamowe, które może pozwolić mądrej firmie praktycznie za darmo, dzięki faktycznym rekomendacjom zadowolonych konsumentów, utrzymać swoją pozycję względem konkurentów.
Jednak także konsumenci, jeśli nie są zadowoleni z produktu, mogą utworzyć wspólny front niezadowolonych, który szybko przybierze na liczbie i wpływach. To sprawia, że bardzo trudno jest odnaleźć się w trendach internetowych i zawsze trafiać w gusta coraz to młodszych użytkowników sieci. Dzięki temu jednak społeczeństwo i konsumenci zyskali narzędzie do kontrolowania i wpływania na politykę oraz decyzje biznesowe wielkich organizacji, które inaczej pozostawały kompletnie zamknięte na jakiekolwiek oddolne czy zewnętrzne impulsy nawołujące do zmiany. Otwiera to także ogromne możliwości przed firmami, które nie mają ogromnych finansów, technologii rozpoznawalnej już na całym świecie czy marki, która jest kojarzona. Wystarczy przyciągnąć uwagę kilkunastu pasjonatów i przekonać ich do swojej wizji, a oni następnie są w stanie ze swoimi znajomymi rozpocząć promocję, która przybierze na sile metodą kuli śniegowej.

Poprzedni artykułWprowadzanie innowacji do firmy
Następny artykułPolskie wyzwania gospodarcze