W obecnych czasach wiele osób decyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Podyktowane jest to różnymi względami. Czasem mamy dość pracy pod kimś i chcemy być sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Czasem interesuje nas jakaś branża, dziedzina. Mamy wiedzę z danej dziedziny, jednocześnie jest ona naszą pasją i chcemy się w niej rozwijać. A jednocześnie chcemy dać coś światu od siebie. Czasem też mieszkamy w miejscowości, w której ciężko jest dostać jakąkolwiek pracę.

Niezależnie od powodów należy się zastanowić czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej to przyjemność czy ciężar. Przede wszystkim osobom, które zakładają własną firmę należy się podziw. Za odwagę. Biorą na siebie ciężar odpowiedzialności związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. To one rozliczają się z Urzędem Skarbowym i innymi też. To one muszą orientować się w przepisach prawnych i uzyskać wszystkie stosowne pozwolenia. I wreszcie one muszą dbać o powodzenie przedsiębiorstwa. Muszą je rozwijać, dbać o klientów, zaopatrzenie, itd. Praca na etacie jest w pewnym sensie prostsza. Nie musimy się martwić o księgowość, rachunkowość, politykę kadrową i inne sprawy. Tylko po prostu wykonujemy pracę. A pod koniec miesiąca, czy okresu rozliczeniowego odbieramy należną nam wypłatę. W pracy jesteśmy osiem godzin, czasem więcej, a czasem mniej, wracamy do domu i zajmujemy się sobą. Ale zależy co kto woli. I w jakiej znajdzie się sytuacji.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie jest praca od do. Firmą musimy zajmować się praktycznie cały czas. To jest plus i minus. Mamy cel w życiu, a jeśli lubimy to co robimy to może być to źródłem ogromnej przyjemności. Z drugiej strony może też być źródłem ogromnego stresu. Jeżeli w naszym interesie nie dzieje się dobrze to kiepsko. Stresujemy się, jesteśmy podatni na choroby. Niestety, możemy być nawet ofiarami zawału. Wprawdzie nie każdemu to grozi, ale to się może zdarzyć.

Przed założeniem własnej działalności gospodarczej warto zrobić małą sondę. Rozpoznać rynek, miejscowość w jakiej przyjdzie nam działać, poznać przepisy, specyfikę branży, itp. Jeżeli mamy kolegów przedsiębiorców to poradzić się ich. Cenne porady zawsze w cenie. Kolejną sprawą jest czy przyjdzie nam działać w rejonie biednym czy bogatym. W bidnych miejscowościach ludzie ograniczają wydatki do niezbędnego minimum. I w ogóle mniej się dzieje. Warto to wziąć pod uwagę. W bogatych rejonach więcej się dzieje. I można popuścić wodze fantazji.

Założenie własnej działalności gospodarczej to niewątpliwie odważny krok. I wkład w rozwój gospodarki kapitalistycznej. Mamy więcej na głowie – to my prowadzimy firmę. Ale jeśli nam się powiedzie uzyskujemy taką małą niezależność. Jest więc to jakaś droga do sukcesu i spełnienia. Wielkie i znane firmy zaczynały od małych. Kto wie – może to Ty założysz kolejną firmę na miarę Google czy Microsoft. Jak to mówią – do odważnych świat należy. Oczywiście wcześniej warto się chwile zastanowić czy rzeczywiście wiemy, w co się pakujemy.

Poprzedni artykułWłasna działalność gospodarcza
Następny artykułInkubowanie nowej przedsiębiorczości