Rozwiązania innowacyjne bardzo często niosą ze sobą ryzyko dla organizacji, ale są też szansą na wejście na zupełnie nowy poziom. W przeszłości za taki przełom bez wątpienia uznawano cyfryzację i wykorzystanie Internetu. Rezerwowanie biletów czy hoteli poprzez Internet ma już bardzo długie tradycje, chociaż w wielu krajach dopiero teraz zaczęto masowo cieszyć się udogodnieniami, jakie daje sieć. W niedużej firmie umiejętnie skonfigurowany system operacyjny i funkcjonalna strona internetowa to często wszystko, co jest niezbędne do sukcesu. Ale już przy nieco większych projektach, warto jest wziąć pod uwagę inwestycje w lepsze zaplecze technologiczne, aby pozostawać konkurencyjnym na długo a w miarę rozwoju firmy – móc dalej budować nowe możliwości na bazie posiadanych systemów. Najgorszym rozwiązaniem jakie może poczynić w zakresie rozwoju struktury informatycznej czy cyfrowej, jest nie pozostawienie sobie możliwości dalszego rozrostu całego zaplecza. Warto więc zainwestować we własny dział IT, który będzie całkowicie samowystarczalny pod tym względem. Wyeliminowanie kosztów związanych z zatrudnianiem firm trzecich do obsługi informatycznej to bez wątpienia ważny krok w organizacji codziennej pracy swojej firmy.
Innowacje mogą jednak wykraczać zdecydowanie poza te utarte rozwiązania jak systemy zarządzania czasem pracy czy wydajnością pracowników poprzez elektroniczne nadzorowanie wyników ich pracy. Bazy danych w logistyce aktualizowane na bieżąco z wynikami finansowymi czy pozwalają wielkim firmom na bieżąco śledzić każdą przesyłkę i jednocześnie rozliczać tysiące wpłat i wypłat. Wszystko to sprawia, że systemy komputerowe i serwery oraz firmy zajmujące się ich unowocześnianiem także mają ręce pełne roboty. W motoryzacji za innowacyjne uznaje się takie rozwiązania, które prowadzą do zaprojektowania i zbudowania jeszcze bardziej ekonomicznego i wydajnego napędu. Hybrydowe pojazdy, jeszcze dekadę temu wyśmiewane za swoje absurdalne osiągi na trasie i zerowy zysk dla ekologii, dzisiaj są absolutnym hitem i firmy, które jako pierwsze zainwestowały miliardy dolarów w prace nad takimi konstrukcjami dzisiaj jako pierwsze korzystają z tego boomu.
Stałe rozwijanie i poszukiwanie dalszych innowacji, pokonywanie granic i usuwanie niedoskonałości w aktualnym produkcie charakteryzuje nie tylko sektor komputerowy, motoryzacyjny, ale także farmakologiczny. To właśnie na rynku leków da się gołym okiem dostrzec bardzo szybkie zmiany i postęp – leki nowszych generacji zastępują te starsze, ale są też bardzo kosztowne i nie wszyscy chorzy mogą sobie na nie pozwolić. Na niektóre leki wyjątkowo eksperymentalne, lub przygotowane z myślą o najrzadszych i najtrudniejszych w leczeniu schorzeniach, pozwolić może sobie tylko garstka osób. Niemniej firmy farmaceutyczne są tak potężne, że wydają na badania i wprowadzanie nowych produktów miliardy i jeden innowacyjny pomysł, jeden przełomowy eksperyment lub pomysł, jest wart tak wielkich pieniędzy. Wraz z ich rozwojem eliminuje się więc wiele dotkliwych chorób i przypadłości.